ABD'den Suriye'deki İran destekli milislere saldırı
Genel Kültür

ABD’den Suriye’deki İran destekli milislere saldırı

Pentagon, Suriye’deki İran destekli milislere hava saldırısı düzenledi. Pentagon’dan yapılan açıklamada, saldırıların ABD başkanı Joe Biden’ın onayıyla bu ayın başında Irak’taki milislerin “ABD askerlerine yaptığı roketli saldırılarına misilleme” olarak gerçekleştirildiği ifade edildi.

ABD'den Suriye'deki İran destekli milislere saldırı

ABD hava kuvvetleri Suriye’de yer alan İran destekli milislere karşı hava saldırısı düzenledi.

Ülkenin Savunma Bakanlığı Pentagon, milislere karşı gerçekleştirilen hava saldırısının Joe Biden’ın onayıyla düzenlendiğini söyledi. Pentagon’dan yapılan açıklamada, “İran destekli milislerin roketlerle bu ayın başında Irak’taki ABD üssünde bir müteahhidi öldürülmesine ve “ABD’li bir teknik servisin yaralanmasına misilleme olarak” gerçekleştirildiği belirtildi.

Pentagon hava saldırısını, “koalisyon ortaklarına danışarak, diplomatik önlemlerle birlikte alınan orantılı bir askeri tepki” olarak nitelendirdi.

Saldırıları, hem Suriye hem de Irak’taki genel tansiyonu hafifletmeyi amaçlayarak yaptıklarını belirten Pentagon baş sözcüsü John Kirby, “Başkan Biden, Amerikan ve Koalisyon personelini korumak için harekete geçti. Aynı zamanda, hem Doğu Suriye hem de Irak’taki genel durumu hafifletmeyi amaçlayan bir kasıtla hareket ettik” ifadelerini kullandı.

Kirby ayrıca, ABD hava saldırılarının İran destekli bir dizi militan grup tarafından kullanılan bir sınır kontrol noktasında birden fazla tesisi yok ettiğini de sözlerine ekledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için

Kaynak: enblogcu.com

Bir cevap yazın