Teknoloji

Afiş Hazırlama Programı

Afiş hazırlama programı dendiğinde direkt olarak Adobe Illustrator uygulaması aklımıza gelir. Photoshop gibi diğer uygulamalar da tabii ki bu görevi görmektedir. Ama Adobe Illustrator bu konuda her zaman bir adım öne çıkmıştır. Aslında tüm programların çalışma mantığı birbirine çok yakındır. O yüzden bir programı bilmeniz, diğer programları anlamanıza inanılmaz yardımcı olacaktır.

Illustrator’un vektör görüntüleri oluşturma ve değiştirme yeteneği, dosyaları vektör grafik formatlarına da kaydetmesi gerektiği anlamına gelir. Bazı dosya formatları şöyle sıralanabilir:

  • PDF

Illustrator’un dışa aktarabileceği bir dosya biçimidir. Görüntülerin ve metnin donanım, yazılım ve işletim sisteminden bağımsız olarak görüntülenmesini sağlar. Yazı tipleri, grafikler ve metin de dahil olmak üzere sabit bir düzene sahip düz belgelerin tam bir açıklamasını kapsar. PDF biçimi, bu öğeleri birleştiren ve bunları tek bir dosyada sıkıştıran yapılandırılmış bir depolama sistemi içerir. Ayrıca grafikleri oluşturmak için bir PostScript alt kümesi ve yazı tiplerini belgelerle ilişkilendirmek için bir sistem içerir.

  • EPS

Grafik dosyalarını depolamasına izin veren ek kısıtlamalara sahip PostScript formatının bir alt kümesidir. Bu dosyalar genellikle bağımsızdır ve başka bir PostScript dosyasına yerleştirilebilir. EPS dosyası, aslında bazı uygulamaların görüntüleyebileceği görüntünün düşük çözünürlüklü bir önizlemesini içeren bir PostScript programıdır. Dosyanızı, sayfa düzeni uygulamalarıyla paylaşılmaları için Illustrator dosyalarını bir EPS formatına kaydetmek yaygındır.

  • WMF

1990’larda Windows tarafından Illustrator’ın dışa aktarabileceği bir biçimi olarak kullanırdı. Bu biçim, hem vektör grafiklerini hem de bitmap’leri depolayarak SVG biçimine benzer bir şekilde kullanılmasına izin verebilir. WMF dosyaları, Windows grafik aygıt arabiriminin bir görüntü görüntülemek için kullandığı işlev çağrılarının bir listesini içerir.

Afiş hazırlama programı ve daha fazlası hakkında bilgi almak için https://nanoreklamcilik.com/2022-en-iyi-afis-hazirlama-programlari/ sitesini ziyaret edin.

 

 

 

 

Bir cevap yazın