Genel Kültür

Araç Ekspertiz İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç alım ve satım işlemlerinde oto ekspertiz raporlarına ihtiyaç duyuluyor. Kişiler herhangi bir şekilde yanılgıya düşmemek için ekspertiz raporlarına ihtiyaç duyuyor. Ekspertiz raporları ile birlikte insanlar araçların genel durumları hakkında bilgi edinebiliyor. Hasar kayıt belgeleri ile birlikte kişiler araç hakkında yüze yüz bilgi sahibi olabiliyor. Bu sayede insanlar herhangi bir şekilde maddi ve manevi olarak kayıplar yaşamıyor.

Ekspertiz işlemlerinin profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Aracın genel durumu, kaza durumları hakkında bilgi sahibi olabilmek için profesyonel işlemlerin yapılması gerekiyor. Ekspertiz raporları üzerinde ön düzenin durumu, aks, fren sisteminin durumu, araçtaki boyalı alanlar, kaza olan bölgeler gibi bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler grafiklerle kişilere sunuluyor. İnsanlar araç satın almadan önce araç hakkında ince detaylı bilgiler edinebilmekte ve herhangi bir şekilde yanılgıya düşmemekte.

Araç ekspertiz öncesinde dikkat edilmesi gerekenler 

Kişilerin araç ekspertiz hizmetleri almadan önce dikkat etmesi gerekli olan belirli noktalar vardır. İlk olarak çözüm odaklı firmalar ile birlikte çalışmalar gerçekleştirilmeli. İnsanlar araçlarını yüzde yüz olacak şekilde tanıtmak istiyor iseler bu noktada güncel hizmetler verebilecek olan firmalar ile çalışmalar gerçekleştirilmeli. Bu firmalar her otomobil markası üzerinden incelemeler gerçekleştirecekleri için herhangi bir problem olmadan profesyonel hizmetler elde edilebilir.

Araçta boyalı olan kısımlar, kazalı kısımlar grafikler üzerinden kişilere sunulmakta. Elde edilen bilgiler özel cihazlarla birlikte yapılan incelemeler sonucunda elde ediliyor. Kişiler aracın genel durumu hakkında bu sayede bilgi edinebiliyor.

Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir?

Aracınızın oto ekspertiz işlemi bittikten sonra ekspertiz firması sizlere rapor verecektir. Peki oto ekspertiz raporunda nelere dikkat edilir? Bunları başlıklar altında toplamak istersek aşağıdaki bir kontrol listesi elimizde olur. 

  • Kaç noktada ekspertiz yapıldığı belirtilmiş omalıdır
  • Ekspertiz raporunda firma kaşesi mutlaka bulunmalıdır
  • Ekspertiz raporunda belitilen aracın sizin aracınız olduğundan emin olunuz
  • Motor kontrolünden firmanın mutlaka motor kalan ömrünü yüzdelik dilimde yazmış olduğuna dikkat ediniz. 

Her şehriden son yıllarda oldukça fazla oto ekspertiz firması açılmaktadır. Her ne kadar rekabet için iyi olsa da yetersiz kişiler ve yetin olmayan kişilerce de bu hizmet verilmektedir. 

Bir cevap yazın