Aşırı Kilo Hafızayı Da Vuruyor
Sağlık

Aşırı Kilo Hafızayı Da Vuruyor

Obez insanların hafızalarının daha zayıf olduğu ortaya çıktı. BCC’nin haberine göre. “Quarterly Journal of Experimental Psychology dergisinde yayımlanan çalışmanın sonuçları, aşırı kilolu insanların hafızasının zayıf arkadaşlarına kıyasla daha kötü olduğunu ortaya koydu.

Vücut Kitle İndeksi (BMI) 18’den 51’e kadar değişen 50 kişi üzerinde yapılan araştırına, aşırı kilolu olmak ile “epizodik bellekte” veya geçmiş deneyimlerini hatırlama yeteneğinde görülen zayıflama arasında ilişki olduğunu gösterdi. Cambridge Üniversitesinden Dr. Lucy Cheke yaptığı açıklamada, deneklerden farklı zamanlarda objeleri saklamaları istendiğini ve sonradan neyi, nerede, ne zaman sakladıklarının sorulduğunu belirtti.

Obez kişilerin hafıza yeteneğinin, daha ince olanlara göre yüzde 15 zayıf olduğunu kaydeden Cheke. “Yüksek BMI durumlarında bellek canlılığında azalma yaşanıyor ancak bellek kaybı gibi bir durum söz konusu değil” dedi. Sağlıksız beslenme milyonları obeziteye iterken Türkiye’de de obezite oranının yüzde 30’lara ulaştığı belirtiliyor. 

Kaynak: haberverildi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.