Genel Kültür

Astroloji ile Büyünün İlişkisi

Büyü Nedir?

Büyü, bazıları için çok önemli olsa da bazıları için önemsememektedir. Hurafe olarak yani islam dininde Kur’an’da bulunmayan, ancak farklı durumlardan sonra müslümanların hayatına girmiş ve dinî inançmış gibi kabul edilmiş söz, fikir ve eylemlerin hepsine verilen isimdir. Medyumlar tarafından yapılsa da büyüler medyum olduğunu söyleyerek yalan söyleyen kişiler de vardır. Kimi mutsuz ve çaresiz hisseden insan da bazen yalan söyleyen kendini medyum olarak tanıtan kişilere güvenmektedir. İyi bir medyum araştırarak bulunmalıdır.

Astoloji Nedir?

Astroloji büyünün aksine bir bilim dalı olarak kabul edilmektedir. Astroloji doğum günü, tarihi, ayı, yeri ve saati gibi özelliklerle gözlenebilir bilgilerle de birçok veriye ulaşılarak isimlendirme yapılmaktadır. Örneğin; aylara göre hayvan isimleri, zıtlıklarla isimlendirilmişlerdir.  Hatta çok eski zamanlarda da burçların varlığına inanılmaktaydı. Geçmişten günümüze birçok isimle değişerek gelmiştir. Bu nedenle astrolojiye inanan hatta hayatını astrolojinin ölçütlerine göre şekil veren kişilerin sayısı az denilemeyecek kadar fazladır. Astrolojiye göre herkesin tesirinde kaldığı dolunay, ay dönümleri, ay tutulması kısacası doğa olaylarından ve yıldız takımı vardır. Astrologlar da bu doğa olaylarından çıkardığı sonuçlardan çıkardığı ihtimallerle bilgi vermektedir. Bazı insanlar astrolojinin fikirlerini saçma, işe yaramaz ve doğru olmayan bilgiler olarak düşünebilir. Sonuç olarak astrolojinin de varlığı kesin bilimsel verilere dayanmamakla beraber birçok büyü astrolojiden faydalanılarak yapılmaktadır.

Astroloji ile Büyünün İlişkisi

Olayın tümüne uzaktan bakıldığında astroloji ve büyünün bağlantılı olduğu söylenmektedir. Doğa olaylarının olduğu günler yapılan büyülerin daha etkili olduğu bilinmektedir. Büyünün var olma noktasında doğaüstü canlıların varlığından söz edilmektedir. Medyumlar, doğaötesi çalışmalarında, gökyüzündeki olan biten doğa olaylarının oluşturduğu hareketlerden etkilenmesi sonucunda büyülerin çok güçlü veya az güçlü diye adlandırır. Ak büyüler diye adlandırılan büyüler, dolunay gününde ya da gecenin en uzun olduğu 21 Aralık tarihlerinde çok daha etki gösteren ve nitelikli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Ak büyülerin gösterdiği etkiyi aydan aldığı düşünülmektedir. En güçlü kara büyüler ise yine dolunay günlerinde ve günün en uzun olduğu 21 Haziran tarihinde yapılmaktadır. Astrolojiyi doğru şekilde ve yakından izleyen medyumların, yaptıkları büyülerde çok daha başarılı veriler elde ettikleri ortadadır. Medyumlar, özellikle papaz büyüsü yapımında doğa olaylarından güç aldığını söylemektedirler.

 

 

Bir cevap yazın