Asya borsalarında küresel satış dalgası
Ekonomi

Asya borsalarında küresel satış dalgası

Küresel piyasalardaki sert satış dalgası bu sabahki işlemlerde Asya borsalarına da yansıdı. Bölgede endekslerde yüzde 2’nin üzerinde kayıplar kaydedilirken Japonya ve Güney Kore seans içinde en düşük seviyesini gördü.

Japonya’nın sanayi üretimi küresel talepteki toparlanmanın etkisi ile 3 aydır ilk kez arttı. Üretim, Ocak ayında piyasa beklentilerinin üzerinde büyüdü.  Sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4,2 arttı. Piyasa beklentisi ise yüzde 4,0 artış olacağı yönündeydi. Yıllık bazda bakıldığında ise Ocak ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 azaldı.

Japonya’da perakende satışlarda düşüş beklentilerin altında kaldı. Japonya’da perakende satışlar Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 azaldı. Piyasa beklentisi ise satışların yüzde 2,6 azalacağı yönündeydi.

Japonya’da yeni tip korona virüse (Kovid-19) tedbirleri kapsamında başkent Tokyo dâhil 10 eyalette uygulanan olağanüstü hal (OHAL), 5 eyalette sonlandırılacak. Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Kovid-19 vaka sayılarında düşüş olan Aiçi, Gifu, Osaka, Kyoto ve Hyogo eyaletlerinde OHAL uygulaması kaldırılacak.

Endeks Özetleri

Japonya’nın Topix Endeksi, yüzde 2 geriledi.

S&P/ASX 200 yüzde 2 düştü.

Güney Kore Kospi Endeksi, yüzde 2,5 azaldı.

Hang Seng Index yüzde 1,9 düştü.

Şanghay Bileşik yüzde 1,1 azaldı.

Kaynak: bircokicerik.com

Bir cevap yazın