Genel Kültür

Bina Nemi Kurutma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bina nemi kurutma işlemi yapılan binalarda, canlı sağlığına hasar vermekte olan rutubeti engellemek için yapılan bir işlemdir.

Bina Nemi Kurutma Nasıl Yapılır?

Bina nemi kurutma, genelde eski metotlarla yapılmaktadır. Önce duvardaki rutubetli alan kazılır. Daha sonra o bölgeye sıva ve ardından boya yapılır. Bir diğer yöntem ise o bölgeye yalıtım yapmaktır. Maalesef bu yöntemlerin hiçbiri kesin sonuç sağlamaz. Bu sebeple %100 verim almak isteyenler için duvar kurutma cihazı kullanmalarını öneririz. Duvar kurutma işlemi yapan kişilerin, bina ömrü çok daha uzun olur ve canlı sağlığı için de çok daha uygun bir koşul oluşur.

Binalarda Nemi Engellemenin Yolu

Ne kadar dikkat ederseniz edin, ne kadar titiz davranırsanız davranın nem mutlaka binanın bir yerinde ortaya çıkabiliyor. Önemli olan çok fazla zaman kaybetmeden bu sorunu çözmektir. Öncelikle nemin oluşmasının nedeni belirli bir yüzeye temas eden sürekli bir suyun ya da ıslaklığın olmasıdır. Eğer bunu tespit ettiyseniz engellemenin bir yolunu bulabilirsiniz. Fakat geç tespit ettiyseniz ya da kısa bir süre bile maruz kalmış olsa da yine nem oluşabilir. Bunun için o yüzeyi iyice kurutmak gerekir. Eğer bu konuda çaresiz kalırsanız beton kurutma firmalarından bina kurutma cihazı kiralayarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Bina Nemi Kurutmak İçin Neler Lazım

Bina nemi kurutma malzemelerini belirlememiz için, duvarın hangi metotla kurutma işlemi yapılacağını bilmemiz lazım. Yukarıda bahsettiğimiz eski metot için, sıva, boya ve yalıtım malzemeleri yeterli olacaktır. Fakat tam sonuç almak istiyorsanız, duvarınızdaki rutubeti kökünden kurutmak için, kesinlikle duvar kurutma cihazına ihtiyacınız olacaktır.

Kullanımı Basit

Bina nemi kurutması yapacaksanız, bunun için duvar kurutma cihazına ihtiyacınız olacak. Bu cihaz çok profesyonel gözükse de kullanımı son derece basittir. Herhangi bir yetkili ya da usta çağırmadan da kendiniz bu işlemi çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Duvar kurutma cihazları son derece basit bir işleyişe sahip olmakla beraber, temiz kullanıldığında ise çok uzun ömürlü makinelerdir.

Bir cevap yazın