Genel Kültür

Border Collie

Border Collie, orta boy bir İngiliz çoban köpeği cinsidir. Bir zamanlar Britanya Adaları’nın her yerinde bulunan, ancak Anglo-İskoç sınır bölgesinde standart hale gelen yerel çoban köpeklerinden geliyorlar. Şu anda esas olarak çiftlik hayvanlarını, özellikle koyunları gütmek için çalışan köpekler olarak kullanılmaktadırlar.

Border Collie, son derece zeki, son derece enerjik, akrobatik ve atletik bir köpek olarak kabul edilir. Çoban köpeği yarışında ve köpek itaati, disk köpeği, hayvan sürüsü ve köpek çevikliği gibi bir dizi köpek sporunda sıklıkla büyük başarı ile rekabet ederler. En zeki evcil köpek ırklarından biridir. Border Collies, dünya çapında geleneksel hayvancılık işlerinde kullanılmaya devam ediyor ve evcil hayvan olarak tutuluyor.

Genel olarak, Border Collieler, daha sık kalın ve dökülmeye meyilli olan, orta miktarda tüyü olan orta boy köpeklerdir. Siyah ve beyaz, Border Collie’nin en sık görülen renk deseni olsa da, cins, köpeklerde meydana geldiği bilinen hemen hemen her renk ve desende görülür. Bunlardan bazıları, düzenli olarak görülen siyah üç renkli (siyah/ten rengi/beyaz), ciğer ve beyaz ve kırmızı üç renkli (kırmızı/tan/beyaz) ve mavi, leylak, kırmızı merle, mavi merle gibi diğer renkleri içerir. Kaplan desenli ve Avustralya kırmızısı, sarı, çekinik kırmızı veya altın rengi daha az sıklıkta görülür. Bazı border collieler de tek renkli tüylere sahip olabilir.

Border collie’nin kulakları da değişkendir. Bazıları tamamen dik kulaklara, bazıları tamamen düşmüş kulaklara ve diğerleri yarı dik kulaklara sahiptir. Renkleriyle değil de bir border collie’yi tutum ve yeteneği ile tanımlamanın daha yararlı olduğu düşünülmektedir.

Daha detaylı bilgi almak ve diğer köpek cinslerine göz atmak için https://www.patibul.com/28/border-collie sitesini ziyaret edin..

Bir cevap yazın