Genel Kültür

Ceza Davası Avukat?

Dünya çapında avukatlık mesleği her ne kadar alt dallara ve branşlara ayrılmaya başlamış olsa da Türkiye mevzuatında henüz avukatlığın herhangi bir alt dalı bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü sık sık bahsedilen avukatlık sıfatları resmi mevzuatta geçerli olmayıp sadece halk arasında verilmiş olan isimlerdir. Bunlardan biriside ceza davası avukatlığıdır. Normal şartlarda böyle bir avukatlık branşı yasal olarak mevcut değildir. Fakat halk arasında girdiği davalardan ötürü bu şekilde anılan ceza davası avukatlarından bizde bu isim ile bahsedeceğiz.

İyi bir ceza davası avukatının neler yapabileceği davası görülen dosyada hangi tarafın savunması yaptığıyla doğrudan alakalıdır. Ceza dosyalarında iki taraf bulunmaktadır. Bunlardan birisi itham eden taraf diğeri ise itham edilen taraftır. Hangi tarafı savunuyor olursa olsun iyi bir ceza davası avukatı kesinlikle Ceza Muhakemesi Hukukuna çok iyi derecede hâkim olmalıdır. Usul kurallarını büyük bir titizlik ve tecrübeyle tatbik edilmesine vesile olmalıdır.

Ceza davası suç işleme eyleminde bulunan birey hakkında eğer yeterli deliller elde edildiyse, bu birey hakkında hukuk çerçevesi dâhilinde açılmış olan hukuki bir davadır. Ceza davaları doğrudan Cumhuriyet Savcılığı tarafından ya da Cumhuriyet Savcılığına iletilmiş olan herhangi bir şikâyetin incelemesi sonucunda gerekli görülürse açılır.

Soruşturma kısmı en çok dikkat edilmesi gereken ve önem teşkil eden etaptır. Olayın tazeliği ile söylenebilecek olan her bir kelime kovuşturma anında sizlerin aleyhinde kullanılabilir. Ceza davası avukatının ifade sırasında şüpheli birey ile hazır durumda olması ve ifade sırasında ifadenizi uzman ve tecrübeli bir ceza davası avukatı ile vermeniz daha yararlı olacaktır.

Ceza davası avukatı ile bireyler oldukça etkili ve şeffaf bir iletişim kurması en iyisidir. Ceza davası avukatına olayları ne kadar detaylı ve eksiz anlatırsanız savunmanız sırasında o kadar başarıya ulaşılacaktır. Avukat-müvekkil arasında ki iletişimin güçlü olması davanın gidişatını ve sonucunu değiştirmedeki en önemli noktalardan birisidir. Unutmayın ceza davaları oldukça ciddi ve ağır davalardır. Bu tarz davalarda profesyonel bir ceza davası avukatından yardım almak bireyin üzerindeki yükü oldukça hafifleterek daha sağlıklı bir şekilde savunma yapılmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın