Cinsel istismar ve insan ticaretiyle suçlanan ABD olimpiyat antrenörü ölü bulundu
Genel Kültür

Cinsel istismar ve insan ticaretiyle suçlanan ABD olimpiyat antrenörü ölü bulundu

ABD Kadın Jimastik Takımı’nın eski olimpik antrenörü John Geddert’in, hakkında cinsel istismar ve insan ticareti suçlamaları içeren bir iddianamenin hazırlanmasından saatler sonra intihar ettiği açıklandı.

Cinsel istismar ve insan ticaretiyle suçlanan ABD olimpiyat antrenörü ölü bulundu

ABD Kadın Jimastik Takımı’nın eski olimpik antrenörü John Geddert’in, hakkında cinsel taciz ve insan ticareti suçlamaları içeren bir iddianamenin hazırlanmasından saatler sonra intihar ettiği açıklandı.

Michigan Başsavcısı Dana Nessel, Geddert’in Perşembe öğleden sonra öldüğünü doğruladı.

Perşembe sabahı Geddert’e 24 ayrı suçlama yönelten bir iddianame hazırlanmıştı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Jimnastik takımını 2012 Olimpiyatları’na hazırlayan ekipte olan Geddert, yüzlerce atlete cinsel taciz suçundan hüküm giyen takım doktoru Larry Nassar ile yakın bir isimdi.

Nassar 2018’de 250’den fazla genç kadını taciz ettiği gerekçesiyle 300’den fazla yıl hapis cezası almıştı.

63 yaşındaki Geddert Michigan’da Nassar’ın takım doktoru olarak çalıştığı antrenman tesisinin sahibiydi.

Nassar’a karşı 2018’deki davada ifade veren birden fazla jimnastikçi Geddert’in de kendilerini taciz ettiğini söylemişti.

Geddert’in Perşembe günü karakola teslim olması bekleniyordu. İntihar ettiği de, karakola gelmemesi üzerine evine giden yetkililer tarafından tespit edildi.

Başsavcı Nessel “İçinde yer alan herkes için trajik olan bu hikaye, trajik bir şekilde son buldu” dedi.

Yöneltilen suçlamalar

Geddert’e yöneltilen suçlamalar arasında ‘birden fazla genç kadına yönelik sözlü, fiziksel ve cinsel istismar'” vardı.

Şikayetçiler arasında 13 ve 16 yaşında çocuklar da vardı.

İddianamede “Atletleri sakatlanacak veya zarar görecekleri kadar ekstrem koşullarda zorla çalıştırdığı” gerekçesiyle 14 insan ticareti suçlaması da yer alıyordu.

Savcılık Geddert’i 2016’da Nassar soruşturmasında yalan söylemekle de suçluyordu.

ABD’de jimnastik dalındaki skandallar

ABD Jimnastik Federasyonu Ocak 2020’de Nassar’ın istismar ettiği atletlere 215 milyon dolar tazminat ödeme planını açıklamıştı.

Federasyon Başkanı Li Li Leung “Atletlerimiz ve topluluğumuzun bize güvenini ne kadar derinden kırdığımızın farkındayız ve bu güveni geri kazanmak için çok çalışıyoruz” demişti.

Fakat ABD’nin en fazla ödül kazanan jimnastikçisi Simone Biles’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi, federasyonun yaşananların sorumluluğunu yeterince üstlenmediği görüşünde.

Nassar’ın istismar ettiği atletler arasında yer alan 23 yaşındaki Bilas, bağımsız bir soruşturma talep ediyor.

Geçen hafta CBS televizyonuna konuşan Biles “Onlara madalyalar getiriyoruz. Üzerimize düşeni yapıyoruz. Bunun karşılığında siz üzerinize düşeni yapamıyor musunuz? Bu mide bulandırıcı” demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için

Kaynak: biryayin.com

Bir cevap yazın