Goldman Sachs’tan altın ve Bitcoin karşılaştırması
Ekonomi

Goldman Sachs’tan altın ve Bitcoin karşılaştırması

ABD’li yatırım bankasının Goldman Sachs’a göre, Bitcoin ve altına yatırımcı farklı bakış açılarında bulunurken, portföylerde birlikte ikame olarak algılanmıyor.

İKİSİNE DE YER VAR

Goldman Sachs analistlerine göre, Bitcoin yakın zaman içinde altının dünyadaki konumundan pay çalamayacak ancak altın da Bitcoin’i yok edemeyecek.

İki varlık yatırıma bakış açısından iki uç noktada yer alıyor. Altının 2021 yılında yükseliş yönünde hareket etmesi beklenirken, güvenli limanın son krizlerde bir savunma mekanizması olarak görüldüğü, bunun yanında Bitcoin’in yüksek volatilitesi sebebiyle daha riskli bir varlık olduğu yorumu yapıldı.

Altının geçen yıl düşük performans göstermesini, insanların riskli varlıklara yönelmesine bağlayan analistler, JPMorgan analistleri gibi bu harekette Bitcoin’in yerine değinmediler.

Goldman Sachs analistleri ayrıca ‘kıt kaynak’ açısından da birbirine benzeyen iki varlığı kıyaslamadılar.

BİTCOİN İLE METALLER ARASINDAKİ İLİŞKİ

Bitcoin ile kalay, bakır ve çinko gibi değersiz metaller arasında ise 2020 yılı Ekim ayından bu yana sert yükselen bir korelasyon olduğu belirtildi:

Goldman Sachs uzmanları, kripto paraların yatırımcı ve Musk etkisi gibi ‘influencer’ kaynaklı ani fiyat hareketlerine karşı hassas oldukları uyarısında bulundular. Analizde ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kayıtsız satış gerekçesiyle dava açtığı Ripple’ın XRP’si hatırlatıldı.

 

Kaynak: yorumyapar.com

Bir cevap yazın