Genel Kültür

Hazır Dikilmiş Tül Perde Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tül perde evimizin dekorasyonunu ve sitilini tamamlayan en önemli parçalardan birisidir. Genellikle iki tür perde kullanılır. Birisi güneş ışıklarından korunmak ve evdeki mahremiyeti sağlamak için kullanılan, güneşlik ismi verilen perdedir. Bir diğeri ise üzerine zarif motifler işlenmiş perdedir. Bahsi geçen perdeyi seçerken veya kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Hazır Dikilmiş Tül Perde Kullanımda Önerilenler

Mesela tül perde için kullanılan aksesuarlar perdenizin şık görünmesinde ve mobilyalarla uyumlu olmasında büyük rol oynar. Bu yüzden göze hitap eden ve kaliteli aksesuarlar kullanmanız önerilir. Aynı zamanda söz konusu perde de kullanacağınız kornişin ve korniş başlığının perdenizin düzgün görünmesi açısından önemli bir yeri vardır.

Perde kullanımında en önemli konulardan birisi ise perdenin ölçüsünü, perdeyi dikecek kişinin alması. Çünkü sizin aldığınız ölçü ile perdeyi dikecek olan kişinin ölçüleri uyuşmayabilir. Bu nedenle perde odanıza göre daha uzun veya daha kısa olabilir. Kumaşın cinsine göre de yıkanmadan sonra çekme söz konusu olabilir. Bu nedenler sebebi ile perdenizin ölçüsünü perdeyi dikecek kişi almalıdır.

Kaliteli Tül Perde Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli perde nasıl anlaşılır? Bunu anlamak için en önemli maddelerden birisi perdenin yıkanılabilir olması. Her perde yıkanılabiliyor diye düşünüyor olabilirsiniz ama her perde de makine de yıkanma özelliği yoktur. Aynı zamanda yıkanmadan sonra perde de sünme, yıpranma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sebeple perdenizi almadan önce araştırıp kaliteli bir marka almaya dikkat etmelisiniz.

Kaliteli perde seçiminde bir diğer önemli madde ise perdenim dokusudur. Perdenin dokusuna bakarak da kumaşın kalitesini anlayabilirsiniz. Perde gevşek dikilmiş ise kaliteli değildir çünkü duvara asıldığında ortaya hoş bir görüntü çıkmaz.

Hangi Tül Perde Modelleri Daha Kullanışlı?

2022 moda perdelere bakıldığında geçmiş ile benzerlik görülmektedir. Genelde moda üzerinde de bu tarz geriye dönüşler olmaktadır. Ev dekorasyonunda tül açısından çok değişime gidilmediğinden 2018-2019 perde modasının esintileri 2022 yılında da görülmektedir.

Zebra perde modelleri en kullanışlı perde modelleri arasında yer almaktadır. Çocuk odaları, mutfak, yatak odası, oturma odası ve salonda kullanılabilir. Kısacası zebra perde modelini evinizin her odasında kullanabilirsiniz.

Keten Tül Perde Kullanışlı mıdır?

Keten tül perde barındırdığı özellikler açısından fazlası ile tercih edilen perde modelleri içerisindedir. Çocuklar için üretilen renkli ve üzerinde çeşitli çizgi film karakterleri bulunduran keten perde çocuk odaları için de birçok model içerir. Keten düz perde aynı zamanda sade ve zarif yapısı ile ağır duruşlu mobilyaların görünümünü de yumuşatarak spor bir görünüm kazandırır.

Salonda Kullanılan Tül Perde Duvardan Duvara mı Olmalı?

Salon perdeleri çoğunlukla geniş kullanılır ve duvardan duvara tercih edilir. Düz, sade perde modeli duvardan duvara kullanılabilir veya pencerenin bitişinden 24-25 cm uzun olabilir. Boy uzunluğu genel olarak tercihe göre zeminden 5 cm yukarıda kesilebilir.

Salonda Tül Perde Nasıl Olmalı?

Salonunuza perde seçerken özellikle dikkat etmemiz gereken 3 madde vardır:

  • Salonunuz küçük ya da tavan boyu alçaksa düz bir perde seçmeniz önerilir. Böylelikle salonunuzun tavan boyu daha uzun duracaktır.
  • Perde seçiminizi mobilyalarınızdan sonra yapmanız mobilya ve perde uyumunu sağlayabilmeniz açısından daha sağlıklı olur.
  • Mobilyalarınız düz ise desenli perde, perdeniz düz ise mobilyalarınızı desenli tercih ederseniz salonunuz göz yormadan uyumlu bir bütün olur.

Tül Perde Kullanımında Normal Pile mi Sık Pile mi Kullanılmalıdır?

Eğer salonunuza çok fazla güneş ışığının girmesini istemiyorsanız önerilen sık pileli perdedir. Orta sıklıkta olan pile modelini de aynı amaç ile kullanabilirsiniz. Normal pile modelini kullanmak ise tamamen sizin salon dekor tercihinize göredir.

Petek Üstü Tül Perde Nasıl Olmalı?

Perde seçerken ölçüsü petek üstünden alınması önerilir. Genellikle kış aylarında uzun tercih edilen perdeler peteği kapattığı için odanın ısınmasını önler.  Tül perdeler için ölçü alabileceğiniz gibi hazır petek üstü perde de kullanabilirsiniz.

Tül Perde Kaç Derecede Yıkanmalıdır?

Perdelerin hassas programda, 30 derecede yıkanması önerilir. Söz konusu perdelerin 400 devirde sıkılması hem perdelerinizin çabuk yıpranmaması hem de daha az buruşması açısından daha iyi olur. Aynı zamanda perdeler narin ve nakışlı yapısı sebebi ile kurutma makinesine atıldığında perdenizin çabuk yıpranması söz konusu olduğu için tavsiye edilmez.

 

Bir cevap yazın