Ekonomi

Kimler İşsizlik Ödeneği Alabilir

Kimler İşsizlik Ödeneği Alabilir?

İş hukuku ile ilgili olarak çok sayıda farklı durumun mevzuat dahilinde çözümlenmesi kişilerin sigortalılık durumunun en önemli garantisidir. Bu anlamda çalışır durumdaki kimselerin çeşitli durumlar neticesinde işlerinden olmaları ihtimaller içerisindedir. Söz konusu durumlarda işsiz kalan kimselerin kanunlar tarafından korunuyor olması, mevcut hakların ve mevzuatın bilinirliğini zorunlu kılmaktadır. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu mucibince işsiz kalan kimseler için yasal düzenlemeler işler haldedir. Bu anlamda işsizlik maaşı hakkında merak edilen çok sayıda detay vardır. Hangi şartlar altında işsizlik ödeneği alınacağı bu durumu yaşayan kimselerin bilmesi gereken önemli bir konudur. Konuyla ilgili olarak işsizlik ödeneğine başvuru ve yararlanma koşulları gibi birçok önemli bilgi vardır.

İşsizlik maaşı ile ilgili olarak öncelikle bu ödemenin gerekliliği ile ilgili bilgi sahibi olunmalıdır. Burada söz konusu maaşa konu olan kişilerin bir yerde hizmet akdi ile çalışıyor olması gerekmektedir. Söz konusu kimselerin çalışma durumu devam ederken istek, yetenek, sağlık ve yeterliliği bulunmasına karşın kasıt olmaksızın işini kaybetmesi mevzu bahistir. Bu durumu yaşayan çalışanların uğradıkları zararı karşılamak adına işsizlik sigortası dahiline girmeleri kanun ile sabittir. İşsizlik sigortası dahilinde olan kimselere yapılan geçici ödenek ise işsizlik ödeneği olarak ifade edilmektedir. İşsizlik ödeneği yararlanma koşulları birden çok maddeyi içermektedir. Bunlar:

  • Çalışanın kendi isteği ve kusuru olmaksızın işini kaybetmesi,
  • İşten ayrılmadan önceki son 4 ay, hizmet akdine göre çalışmış olması,
  • Son 3 yıl içinde en az 600 günlük işsizlik sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir.

Yukarıdaki koşulları sağlayan kimseler işsizlik ödeneği için başvuruda bulabilmektedir. Peki işsizlik ödeneğine başvuru nasıl yapılır? Başvuru için şahsen İŞKUR ofislerine ya da online sistemlerine giriş yapmak gerekmektedir. İşsizlik maaşı e-devlet aracılığı ile de başvuru tamamlanabilir. Ödenekle ilgili merak edilen detaylardan bir diğeri de işsizlik ödeneği süresi hakkındadır. İşsizlik maaşı kaç ay alınır sorusunun cevabı ise en az 6, en çok 10 aydır. 2021 işsizlik maaşı hesaplama belli başlı kaidelere göre olmaktadır. İşsizlik maaşı ne kadar diye sorulduğunda buna prime göre cevap verilebilir. Ancak en yüksek tutar 2.354,40 liradır.

Bir cevap yazın