Genel Kültür

Nem Alma Cihazları Nasıl Çalışır?

Nem oranının yüksek olması ortamda yaşayan insanların hasta olmasına sebep oluyor, orada bulunan eşyalara ve hatta binaya zarar vermek veriyor. İşte tam bu anda devreye nem alma makinesi giriyor. Nem alma makinesi insanlara ve binaya verilen zararı önleyebilir. Çünkü nem oranının yüksek olduğu yerlerde nemin olması gereken dereceye indirilmesini sağlayarak insanlar için sağlıklı bir yaşam alanı oluşturulmaktadır. Nem alma cihazı yalnızca havadaki nemi almakla kalmayıp havayı temizlemekte, ısıtmakta ve nem sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırarak kullanıcılarına daha ferah bir yaşam ortamı sağlamaktadır.

Nem Alma Cihazı Nedir?

Havadaki nem miktarını gerekli düzeye indiren cihazdır. Ortamdaki mevcut havayı içine çekerek cihaz içerisindeki soğutulmuş yüzeyle temasını sağlar, bu sayede yoğuşma meydana gelir ve arıtılmış hava tekrar ortama üflenir. Havadan alınan fazla nemse su kabında biriktirilir ya da dış bağlantılı bir boru yardımıyla dışarı atılır. Üzerinde bulunan, higrostat (nem ölçme cihazı) yardımıyla da nem oranı kolayca belirlenebilir.

Nem Alma Cihazlarının Çalışma Prensibi

Nem alma cihazı elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Nem alıcı cihazlar öncelikle ortamın havasını filtreleyerek emiyor, içerisinde bulunan soğuk hava haznesinde havanın yoğunlaşmasını sağlıyor, yoğunlaşan havadan emilen suyu ise su bölmesinde biriktiriyor. Nemi alınmış olan hava ısıtılıyor ve cihaz, bulunduğu ortama kuru hava olarak tekrar gönderiyor. Böylece insanların daha rahat ve temiz nefes almasını sağlıyor.

Nem Alma Cihazlarının Çeşitleri

Nem alma cihazları; ev tipi, ısıtıcılı, endüstriyel ve yarı endüstriyel olmak üzere dört kategoriye ayrılmaktadır. Ev tipi nem alma cihazları evler için işlevseldir ve genel amaçlı nem alma işlemlerinde kullanılmak üzere üretilmişlerdir. Yalıtım olarak çift cam kullanılan yerler yeteri kadar havalandırmaya sahip olmadıkları için nem alma cihazları büyük ölçüde yarar sağlamaktadır. Nem alma cihazları yılın dört mevsiminde de ihtiyaç duyulan cihazlardır. Fakat genellikle kış ve yaz aylarında aşırı sıcaklar ve yüksek nemin olduğu zamanlarda cihazlar daha fazla kullanılmaktadır.

Nem Alma Cihazı Nerelerde Kullanılır?

Günlük hayatın büyük bir çoğunluğunun geçtiği evinizde, nemden etkilenebilecek ürünlerin saklandığı depolarda, kapalı yüzme havuzlarında, inşaat ve diğer üretim sektörlerinde vb. kapalı her alanda kullanılabilir.

Bir cevap yazın