Nijerya’da yüzlerce çocuk silahlı kişiler tarafından kaçırıldı
Genel Kültür

Nijerya’da yüzlerce çocuk silahlı kişiler tarafından kaçırıldı

Nijerya’nın Zamfara eyaletinde bir devlet okulunda yüzlerce kız çocuğu, silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. Eyalet Valisi’nin de doğruladığı kaçırma eyleminde kaçıranların kim oldukları henüz bilinmiyor.

Nijerya’da yüzlerce çocuk silahlı kişiler tarafından kaçırıldı

Nijerya’nın kuzeybatısında yer alan Zamfara eyaletinde yüzlerce kız çocuğu silahlı milisler tarafından kaçırıldı. Bir öğretmenin haber verdiği kaçırma eylemine ilişkin eyalet valisi, kaçırılmayı doğruladıklarını bildirdi. Eylemi gerçekleştirilenlerin kim olduğuna ilişkin bilgi vermeyen Vali, milislerin kaçırma eylemi öncesi, okula yakın bir askeri noktaya saldırı düzenlediklerini belirtti.

Nijerya merkezli bir haber sitesi olan PMNews Nigeria tarafından bildirilen olayın, öğle saatlerinde yaşandığı ve çok sayıda silahlı saldırganın eylemi gerçekleştirdiği ifade edildi. Polislerin olayı araştırdığını söyleyen haber sitesi henüz net bilgilere ulaşılmadığının altını çizdi.

Kaçırılan kızlardan birinin babası, “Mahalle’nin etrafında hafif silah sesleri duyduk ve her zaman yaptıkları gibi bu sefer de mahalleye saldırmaya geldiklerini sandık, ne yazık ki bu sefer öğrencileri hedef alıp yaklaşık 327’sini kaçırdılar, sonra sadece birkaç öğrencinin geride kaldığını fark ettik” dedi.

Nijerya’da bu ay içinde yaşanan 3’üncü kaçırma vakası olduğu vurgulandı.

Daha önce 14 Şubat’ta, Kontagora’dan Minna’ya gelen okul otobüsünün milislerin pusu kurması sonucu 53 kişi kaçırılmıştı. Diğer kaçırılma olayı ise 17 Şubat’ta 42 kişinin Kangara eyaletinde milisler tarafından kaçırılmasıyla meydana geldi.

Kaçırılan çocuklar ve yetişkinler fidye ödenmesi sonucu serbest bırakılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

Kaynak: buyayin.com

Bir cevap yazın