Genel Kültür

Russian Blue Kedilerle Yaşam

Russian Blue Kedilerle Yaşam

Maviye çalan gri renkli tüyleri adeta pelüş bir oyuncağı andırır. Irk kendi türünün en iyilerinden birisi olarak bilinir. Tüy dökme olayı oldukça azdır. Kedi sahiplendirme için iyi bir seçenek sunmaktadır. Russian Blue sosyal ve sahibine bağlılığı ile de bilinir. Russian Blue adından da bilindiği üzere anavatanı Rusya’dır. Tüy renkleri maviye çalan gri siyah ve nadiren olarak da beyazdır. Gözleri genel olarak yeşil ve mavi tonlarındadır. Kedi sahiplendirme ülkemizde oldukça yaygındır. Yüzü ve kulakları uzun fiziksel olarak güçlü ve kaslıdır. Çok fazla tüy dökmemeleri nedeniyle alerjik yapıda insanlar için evde beslenebilir bir türdür.

Russian Blue Kedilerin Özellikleri

Bu ırk oyuncu ve zeki nazik bir türdür. Yetişkinlik döneminde 4 ila 5 kilo olurlar. Sahiplerine çok bağlıdır. Sosyal bir hayvandır. Tüy bakımı kolaydır. Ortalama 14 ila 18 yıl kadar yaşadığı bilinmektedir. Russian Blue farklı türdeki kediler ile iyi anlaşır. Fazla miyavlamayı sevmezler. Çok tüy dökmezler. Kendilerini sevdirmeyi iyi bilirler.

Russian Blue Kedi Bakımı

Düzenli olarak tüy bakımı yapılmalıdır. Tırnak bakımı ve kesimi düzenli olarak yapılmalıdır. Multi vitamin içeren kedi dostu mamalar tercih edilmelidir. Strese karşı duyarlılık gösterirler. İştah değişimi görülür. Anti alerjik olması sahiplenilmesi için idealdir. Aşıları ve kontrolleri rutin olarak yapılmalıdır. Bu sevimli kedilerin çocuklar ile de arası çok iyidir. Yavru iken alındığı zaman iletişim kurabilirsiniz. Sıcağı çok sevmedikleri bilinir. Asil bir görüntüleri vardır. Oyuncu nazik ve zeki olmaları öne çıkmaktadır. Yavru iken kuru mama ve kum alışkanlığı başlar. Zümrüt yeşili gözleri pelüşü andıran tüy yapısı ile adeta oyuncağa benzerler. İletişim yönünün çok güçlü olması Russian Blue için avantaj sağlamaktadır. Dişilere oranla erkeklerinin daha ağır olduğu bilinmektedir. Ortalama kilo olarak 4 ila 5 kilo arasında yetişkin dönemlerinde değişiklik gösterebilir. Çok keskin algılara sahiptirler. Bilinen herhangi bir kalıtsal hastalığı yoktur. Kedi sahiplendirme isteği olan kimselerle iletişime geçilmesi de bir yöntemdir. Ülkemizde çokça ilgi duyulan ırklardan olmuştur. Bu ırk bakımı ve beslenmesi konusunda oldukça fazla tavsiye edilir.

Bir cevap yazın