Spor

Tenis Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Köklü spor dallarından olan tenis ilk dönemlerinde ağır ve kaba kıyafetler kullanılmaktaydı. Ancak çağımızda kaba kıyafetlerin yerini daha rahat ve hafif kıyafetler almıştır. Tenis tarih boyunda değişimlerden geçmiştir. Bu değişimler taktikler ve oynama kuralları olmakla birlikte kıyafetlerde olmuştur. Tenis oyuncuları kıyafet seçerken performanslarını rahat sergileyecekleri ve oyunun önüne geçmeyecek tarzda kıyafetler seçmektedir. Peki tenis kıyafeti seçerken nelere dikkat edilmelidir? 

  • Tenis kıyafeti seçerken kıyafetin rahat olmasına dikkat ediniz. Tenis oyuncuları, oyunu rahat oynamak amaçlı altlı ve üstlü olacak şekilde ikili kıyafetleri tercih etmektedir. Erkek tenis oyuncuları yaka tipleri değişik olan t-shirtleri ve rahat şortları tercih etmektedir. Kadın tenisçiler ise genellikle etek giysede, şort ve eşofman gibi farklı alternatifleride kullanabilmektedir. 
  • Tenis için üretilen kadın ve erkek kıyafetlerini tercih edebilirsiniz. Bunlar tenis için ideal kıyafetler olmaktadır. 
  • Etek seçmek isteyen kadın tenis oyuncuları tercihlerini şortlu etek modellerinden yana kullanmalıdır. 
  • Her türlü tenis kıyafetine ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.
  • Tenis oyununda size galibiyet getirecek diğer unsurlar ise çorap ve ayakkabı seçimidir. Kıyafetlerin bir parçası olan çorap ve ayakkabı seçimide teniste önemli etkenlerdir. 
  • Ayakkabı seçimi yaparken; Tenis için üretilen rahat ve konforlu ayakkabılar tercih edilmelidir. Bu özel üretilen ayakkabılar kortlara uyum sağlamaktadır. Oldukça hafif olan tenis ayakkabıları poliüretan ile üretilmektedir. Tenis oynarken sizi rahat ettirecek ayakkabıların ayaklarınızı tam sarmasına ve sıkmamasına önem gösteriniz. 
  • Çorap seçimi yaparken; Sert yapılara sahip olan çoraplar oyun esnasında oyuncunun ayağını tahriş etmektedir. Bu ise oyuncunun iyi oynamasını engellemektedir. Bu nedenle çorap seçimi yaparken yumuşak ve esnek spor çoraplarını tercih etmek gerekmektedir.
  • Tenis kıyafetlerinin üzerinde çeşitli aksesuarlarda kullanılmaktadır. Aksesuar seçerken tenis için üretilen ürünleri göz önünde bulundurmak gerekir. Tenis için özel olarak üretilen ürünler ise; 
  • Tenis toplarını yerleştirmek için çoğu tenisçiler ceplerini kullanmaktadır. Ancak cebine topları yerleştirmek istemeyen oyuncular ya da kıyafetlerinde cep bulunmayan tenis oyuncuları tenis çantası kullanabilmektedir. Beli kavrayan rahat tenis çantaları oyuncuları rahatsız etmeyerek işlevini gerçekleştirmektedir. Tenis çantalarının yanı sıra bir diğer aksesuar ise ter silmek amaçlı bilekliklerdir. Oyuncular havluları sürekli bir şekilde kullanabilmek için oyuna ara vermeleri gerekmektedir. Ancak bileklere takılan tenisçi bileklikleri teri silmek için görev almaktadır. Tenis şapkaları ise güneşin zararlı ışınlarından oyuncuyu korumaktadır. 

Bir cevap yazın