Spor

Tenis Müsabakaları İçerisinde Kaç Adet Oyuncuya Yer Verilebilir

Tenis maçlarında oyuncu bulundurulma sayısı belirlenen kurallar çerçevesi içerisinde sağlanır. Bir tenis müsabakasında toplamda 2 veya toplamda 4 kişi ile oynanabilen bir spordur. Tenis maçlarında 2 adet takım vardır. Her takımda her yaştan, her seviyeden ve her ülkeden oyuncu bulunabilir. 2 takımda da 1 oyuncu bulunarak toplamda 2 kişi oyuncu bulunabilir. Fakat 2 takımda da 2’şer oyuncu bulunarak toplamda 4 kişilik oyuncu yer alabilir. Toplamda 4 adet oyuncunun yer aldığı yani bir takım içerisinde 2 adet oyuncuya yer verilmiş olduğu takımlara ise “Doubles Takım” nitelendirilmesinin yapılması doğru olan bir durumdur.

Tenis Maçlarında Kullanımda Olan Raket Ekipmanı

Tenis maç ya da müsabakalarında kullanılmakta olan raketler temel, ana ekipmanlardan bir tanesidir. İlk telli raketin 1542 yılında keşfedilmiş olması ile gün geçtikçe tenis raketi çok farklı değişikliklere uğramıştır. Tenis raketinin birçok çeşidi olup her bir oyuncu için farklı raketler bulunmaktadır. Her seviyeden tenis oyuncusu için aynı raketin kullanılması mümkün değildir. Raket tercihleri yaşa göre ve tenis sporundaki seviyesine göre farklılık gösterir. Aynı zamanda raket tercihi yaparken raketin boyu, ölçüsü, gramajı yani ağırlığı da oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Ayrıca raketin tel kısmının büyüklüğü de tenis maçları için büyük bir önem ve farklılık arz ettiğinden raket tercihi ednasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır.

Badminton Sporu Nedir?

Badminton sporu, raket ile oynanan sporlar kategorisinde yer almakta olan bir spor dalıdır. Gerçek, ana tenis sporu ile oldukça benzerlik gösteren badminton sporunun bir diğer ismi ise tüytoptur. Tüytop olarak nitelendirilebilen badminton sporunun toplarında ana malzeme olarak kaz tüyü kullanılır. Tenis ile badminton arasında bulunan temel farkta topların farklılığıdır. Bir tenis müsabakasında kullanılan top neon sarı renkte ve set bir yapıdan üretilirken badminton sporundaki toplar yumuşak ve kaz tüyünden oluşturulur. Üretilmiş olan badminton topları bir tenis oyuncusu için herhangi bir risk içermez. Mantık ve oynanabilme açısından tenis sporunun mantığı da badminton sporunun mantığı da birebir hemen hemen aynı durumdadır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın