Ter Kokularını Önleyin
Moda ve Yaşam

Ter Kokularını Önleyin

Ter kokusundan hepimiz şikayetçiyiz. Kimimiz ne yaparsak yapalım ter kokusunu önleyemeyiz. Stresten, duygu değişiminden ve yaz sıcaklarından dolayı artan terlemelerin önüne geçemeyiz. Basit kurallarla kokuların önüne geçebilir, rahatsızlığı önleyebiliriz.Aslında terleme vücudun soğuması için gereklidir. Ama bu terlemeden dolayı oluşan kötü kokular çok gereksizdir 🙂

 

1. Kişisel Temizlik Ter kokusunun şiddeti sizin ter bezlerinizin ne kadar çalıştığı ve cilt üzerinde ne kadar bakteri biriktiği ile ilgilidir. Ter kokusu ağır olan insanlar diğerlerine göre özellikle koltukaltı bölgesinde 2-3 kat daha fazla bakteri taşırlar. Ter kokusuna karşı alınabilecek en iyi önlem başta koltukaltları olmak üzere çok terleyen bölgelerden bu bakterileri düzenli olarak yıkayarak temizlemektir.

2. Kıyafetlerin Temizliği Kıyafetlerinizin içine sızan ter ters bir zamanda orada olduğunu size hatırlatabilir. Hatta kuruduktan sonra uzun süre aynı yerde kalırsa giysilerinize zarar verebilir. Çok terliyorsanız her gün temiz tişört ya da gömlek giymek, yanınızda yedek kıyafetler bulundurmak işinize yarayacaktır. Ayaklarınız terliyorsa pudra ve bir kaç çift çorabı çantanıza atın.

3. Deodorant Bazı deodorantlar sizin cilt türünüze uygun olmayabilir ve ne kadar sıkarsanız sıkın ter kokusunu engellemeniz mümkün olmaz. Kendiniz için en iyi deodorantı bulana kadar farklı markalar deneyin. İyi deodorantlar ter kokusuna neden olan bakterileri öldürür ve kokuyu maskeler.

4. Terlemeyi Önleyiciler (Antiperspirant) Ter kokusu terlemeyle başladığı için teri azaltmak iyi bir çözüm olabilir. Ancak terlemek vücut için gerekli olduğundan bunu fazla abartmamak gerek. Antiperspirant deodorantlar kullanarak başlayabilirsiniz. Ayrıca bir cilt doktoruna danışarak koltukaltı bölgesinde terlemeyi azaltacak kremler alabilirsiniz.

5. Anti Bakteriyel Sabunlar Ter önleyicilerden ve deodorantlardan istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız ve bunlar koltukaltınızda tahrişe yol açıyorsa özel anti bakteriyel sabunlar kullanabilirsiniz. Hassas ciltler için bir diğer çözüm ise talk pudrası ve karbonattır.

6. Beslenmenizi Kontrol Edin Bol baharatlı, acı yemekler terlemeyi dolayısıyla ter kokusunu arttırabilir. Bu tip yemekler dışında sarımsak, soğan ve alkol fazla ter üretimine neden olur.

7. Stresi ve Siniri Azaltın Kızgınlık, kaygı, heyecan ve stres ter üretiminin artmasına neden olur. Bu gibi duygu durumlarına karşı kendinizi rahatlatma tekniklerini öğrenin. Örneğin nefes egzersizlerini kullanabilirsiniz.

Etiket ter kokusuna çözüm terlemeye çözüm koltuk altı kokusunu giderme ter kokusu nasıl önlenir

Kaynak: tekicerik.com

Bir cevap yazın